Coraz bliżej do Nocy Kultury Galicyjskiej. Wiadomo już na pewno, że na imprezie organizowanej przez Powiat Sanocki i Europoseł Elżbietę Łukacijewską wystąpią takie gwiazdy jak Voo Voo i Trebiunie Tutki. Początek 28. maja na sanockim rynku, finałowe koncerty dzień później w skansenie.

Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji. - To coś czego w Sanoku jeszcze nie było. Połączenie teatru, z muzyką i kulturą, a także tradycją regionalną – mówi Sebastian Niżnik starosta sanocki, a jednocześnie pomysłodawca imprezy. - Chcemy po prostu ludzi zachęcić do wyjścia z domu i wspólnej zabawy. Na ten wieczór, otwieramy wystawy, muzea, gramy, śpiewamy, bawimy się przy teatrze – zachęca Niżnik.

 

Pierwszego dnia na Rynku zaplanowano Miasteczko Galicyjskie z grami i zabawami dla dzieci, oraz mnóstwo atrakcji dla dorosłych. Na scenie wystąpią m.in. zespoły ze Słowacji i Białorusi, które zaprezentują swoje lokalne brzmienia. Bardzo ciekawie zapowiada się koncert lubelskiej grupy Camero Cat, o której z wielkim uznaniem wypowiada się Czesław Mozil. Oprócz tego dla miłośników fotografii zaplanowano ciekawe wystawy. Przy kościele Przemienienia Pańskiego będzie można obejrzeć ekspozycję o arcybiskupie Ignacym Tokarczuku, a na Placu św. Jana dawne fotografie Sanoka i sanoczan czyli Galicyjskie Atelier. W Muzeum Historycznym natomiast do obejrzenia stałe ekspozycje ikon i prac Zdzisława Beksińskiego. Kulminacją wieczoru będzie spektakl warszawskiego teatru Akt pod tytułem „Płonące laski 4”. - Spektakl w zabawny i przewrotny sposób opowiada o odnajdywaniu radości życia w prozaicznych zdarzeniach dnia codziennego. To lekka, sentymentalna opowieść, na którą składają się humorystyczne sceny i efektowne popisy. To przykład klasycznej sztuki ulicy, wartkiej akcji, bogatej w grę ognia, świateł i muzyki. Animację ognia, ekspresyjny taniec, barwne i dynamiczne obrazy przeplatają sceny ukazujące odrobinę nostalgii, która pojawia się wraz z każdą dobrze przeżytą chwilą – czytamy w opisie zawartym na stronie teatru.

 

Drugiego dnia imprezy rozpoczynamy o 10-tej bajkami dla dzieci w Młodzieżowym Domu Kultury. O 14-tej zabawę przenosimy na sanocki Skansen. Będzie tam można popróbować swojskiego jadła i posłuchać dobrej muzyki. Najpierw wystąpi dziecięcy zespół z Gródka na Ukrainie, a później Caravana z Sanoka, Trebunie Tutki i gwiazda wieczoru grupa Voo Voo. Wszystkich serdecznie zapraszamy! Więcej szczegółów na stronie www.nocegalicyjskie.pl