Spełniło się marzenie wielkiego sanockiego artysty Zdzisława Beksińskiego. W rodzinnym mieście malarza powstała galeria, w której można oglądać niecodzienną ekspozycję jego prac. Wszystko dzięki unijnym pieniądzom, zaangażowaniu pracowników Muzeum Historycznego oraz wsparciu Powiatu Sanockiego.

- Nie ma ma żadnych wątpliwości, że Zdzisław Beksiński zasłużył na to aby w jego rodzinnym mieście było miejsce gdzie w godny sposób eksponowana będzie jego twórczość. Dlatego podobnie jak wszyscy sanoczanie cieszę się z tego sukcesu, że inwestycje udało się doprowadzić do końca. Nie byłoby to możliwe gdyby nie ciężka praca wielu ludzi. Dziękuje wszystkim – dyrekcji i pracownikom Muzeum Historycznego, wykonawcom i podwykonawcom, którzy ciężko pracowali aby w tym trudnym inwestycyjnym terenie wybudować zaplanowany obiekt. Dziękuje wszystkim, którzy lobbowali w naszej sprawie oraz w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania Galerii. Wiem, że teraz stoi przed nami niezmiernie trudne zadanie – stworzenia mody na Beksińskiego i jeszcze większego wypromowania jego twórczości w kraju i za granicą. Zapewniam, że podołamy temu wyzwaniu – mówi Sebastian Niżnik starosta sanocki.

 

 

Aby pokazać zbiory zapisane przez Beksińskiego w testamencie, sanockie Muzeum Historyczne musiało dobudować do zamku nowe skrzydło. Artysta pozostawił po sobie setki grafik, rysunków, obrazów, ale także rzeźb i multimediów, którymi się fascynował. Dużą ciekawostką jest jednak odtworzona w skali 1:1 warszawska pracownia artysty. - Jest to świat w którym widziało się mistrza rozmawiało z nim. Kiedy żyła jeszcze jego żona robiła nam herbatkę i wszyscy razem siedzieliśmy w tej pracowni tocząc długie rozmowy. Dlatego budując galerię nie mogliśmy nie odtworzyć miejsca gdzie Mistrz spędzał większość swojego życia - mówi Wiesław Banach dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Jedna z sal nowej galerii poświęcona jest młodości artysty i czasom kiedy mieszkał i tworzył w Sanoku. Na ścianach widnieją jego fotografie, rysunki, obrazy i rzeźby. Sala ekspozycyjna na drugim piętrze w całości poświęcona jest malarstwu Beksińskiego.

Budowa Galerii Beksińskiego rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku a zakończyła we wrześniu 2011. Całość kosztowała ponad 4.5 mln złotych z czego większość pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. W nowym miejscu pracę znalazło osiem osób.