10OBLE1Krakowski teatr Bagatela ponownie wystąpi w Sanoku. Podczas IV Nocy Kultury Galicyjskiej aktorzy zaprezentują spektakl „Oblężenie” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.

Sztuka „Oblężenie” autorstwa rosyjskiego dramaturga Jewgienija Walerewicza miała swoją polską premierę 8 października 2011. - To sztuka o naszych polskich przywarach i przyzwyczajeniach. O naszej idiotycznej ułańskiej fantazji i bohaterszczyźnie, które nie pozwalają porządnie pracować, ani się zabrać do czegoś konkretnego z czego byłby wymierny efekt. To jest rzecz o bezsensownych kłótniach i szukaniu wrogów, bo z kimś zawsze trzeba walczyć albo go zwalczać. To także historia o obwarowywaniu się symbolami i rzucaniu udręczonej Matki Boskiej na sztandary. O tym ile prawdy jest w naszej wierze, ile pustych gestów, ile sensów w histerycznej próbie wzniesienia historii na ołtarze. Nasze Oblężenie mówi o polskim klinczu, z którego bardzo trudno się wydostać. Jedni krzyczą to i drudzy krzyczą, a człowiek jest tak zmęczony, że już mu się nie chce słuchać w jakiej to sprawie to robią. I najbardziej przykre w tym jest to, że tymi wojenkami dla samego wojowania, zarażają się następne pokolenia – opisuje spektakl jego reżyserka, Małgorzata Bogajewska.

Spektakl będzie można zobaczyć 12 września (czwartek) o godz. 17-tej n a dziedzińcu sanockiego zamku. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.